Akyaka Azmak Tekne Turu

Akyaka'ya ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerdir, Kadın Azmağı. Akyaka denince zaten ilk akla gelen yerdir.  Azmak ağaçların ve sazlıkların arasından süzülerek Akyaka limanından Gökova körfezi'ne akmaktadır. Yaz aylarında sakin su akışına sahip olan Azmağın kışın su akışı hızlanarak çoşmaktadır.

 

Gezi tekneleri yazın 5 mil olan su akış hızına karşı motorlarını zorlayarak savaş vermekte suyun tersi istikamette ilerlemektedirler. Azmak dönüşü ise suyun kendi hızı ile gerçekleşmekte ve adeta tekneler su üztünde süzülmektedirler.  Akyaka limanından kalkan 10 -12 yolcu kapasiteli (piyade) gezi tekneleri ile Azmak turlarına katılmak mümkündür. İster ailece gezi teknesini kiralayabilir, isterseniz ferdi olarak tura katılabilirsiniz. 30-45 dakika süren Azmak turu Akyaka'da yaşayacağınız en güzel anılardan biri olacaktır.

 

Doyumsuz güzellikte ki tekne turunda Azmak suyunun serinliğini yazın kavurucu sıcağında bile hissedeceksiniz. Suyun altında ki bitki örtüsü sizi adeta bir akvaryum içinde hissettirecektir. Suyun üstünde yüzen kazların, yaban ördeklerin ve karatavukların sesleri içerisinde adeta bir müzik eşliğinde tekne turunu tamamlayacasınız. Suda gördünüz su samurları, balıkları ve kaplumbağa'ları elinizi uzatarak yakalamak isteyebilir, bu özel anları unutulmaz yapmak için bolca resim çekebilirsiniz.

 

Tur boyunca Azmak suyunun ve çevresinin doğal yaşantısına şahit olacaksınız. Renk cümbüşü denilecek, renklerin birbirleri içine girmiş olan doğal zenginliği bir düş halinde yaşıyorsunuz. Azmak ne kadar hızlı akarsa aksın siz üzerinde iken sanki zaman duruyor ve hayal dünyanız içinde kayboluyorsunuz. Bu sahneler ancak bir film'de görülebilir diye düşünebilirsiniz, Akyaka da bu duyguları Azmak suyunda yaşayabilir ve zihninize kaydedebilirsiniz.

 

Azmak kıyısında yürümek içi çok uygun parkur vardır. Yazın Akyaka sıcağın da doğal klima olan Azmak serinliğini hissedeceksiniz. Azmak kıyısı boyunca uzanan suyun hemen yanında, hatta bazı noktalarda üstünde kurulu balık restoranların da günün taze balıklarını Ege'nin karışık otları ile yapılan salatalar eşliğinde tadabilirsiniz. Bu anlar size enerji verecektir. Zaten vücudunuzun taze oksijen ile adeta yenilenmekte olduğunu hissedecek, daha zinde olarak geziyi tamamlayacaksınız.

 

Sizin Azmak ve çevresinde ki geçirdiğiniz zamanı her an yaşamak isteyeceğinizi ve bu gezintiyi tekrarlamak için sabırsızlanacağınızı da biliyoruz.